The Hyosung Rush 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.50 HP (4,68 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important factor. The Hyosung Rush 50 comes with a 4.80 litres (1,26 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring good range during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Hyosung Rush 50 operating reliably. Common service items consist of drive chains. With the right parts, your Rush 50 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hyosung Rush 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 6.50 HP (4,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.80 litres (1,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |