The Aprilia Shiver 750 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 749.90 ccm (45,53 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential factor. The Aprilia Shiver 750 ABS includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, giving reliable performance on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Aprilia Shiver 750 ABS operating reliably. Essential service parts involve air filters. With the right parts, your Shiver 750 ABS will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Shiver 750 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45,53 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |