The Honda Shadow 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 11000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key aspect. The Honda Shadow 125 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel injection system, ensuring efficient mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is essential to keep your Honda Shadow 125 in top condition. Frequently replaced components involve batteries. Through proper maintenance, your Shadow 125 will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 146.0 kg (320,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |