The Yamaha VMAX is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1679.00 ccm (101,94 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 197.39 HP (144.1 kW, 166.80 Nm (17.0 kgf-m or 123.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha VMAX comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing optimal mileage for your rides.
Proper upkeep is key to maintain your Yamaha VMAX operating reliably. Essential service parts comprise batteries. With regular servicing, your VMAX will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha VMAX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R18 and the Rear Tyre size is 200/50 - R18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1679.00 ccm (101,94 cubic inches) |
| Power: | 197.39 HP (144.1 kW |
| Torque: | 166.80 Nm (17.0 kgf-m or 123.0 ft.lbs |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |