The Laverda Ghost Strike is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 668.00 ccm (40,56 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 195.0 km/h (120,59 mph)
Regular maintenance is important to maintain your Laverda Ghost Strike running smoothly. Common service items consist of brake pads. By using genuine parts, your Ghost Strike will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 668.00 ccm (40,56 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 195.0 km/h (120,59 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |