The BMW R 1200 GS Adventure is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 103.25 HP (75,02 kW)) @ 7500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical feature. The BMW R 1200 GS Adventure features a 33.00 litres (8,68 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, delivering good performance for your rides.
Regular maintenance is important for keeping your BMW R 1200 GS Adventure operating reliably. Popular maintenance parts include clutch plates. With regular servicing, your R 1200 GS Adventure can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for BMW R 1200 GS Adventure Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 103.25 HP (75,02 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 33.00 litres (8,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Optional ABS, can be switched off |
| Rear Brakes: | Single disc. Optional ABS, can be switched off |