The Moto Guzzi V11 Ballabio is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 8200 RPM, 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a critical feature. The Moto Guzzi V11 Ballabio is equipped with a 20.70 litres (5,44 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is vital to keep your Moto Guzzi V11 Ballabio operating reliably. Frequently replaced components involve oil filters. By using genuine parts, your V11 Ballabio will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 94.10 Nm (9,55 kgf-m or 69,05 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.70 litres (5,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |