The Derbi Mulhacen 125 is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a critical aspect. The Derbi Mulhacen 125 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, providing excellent performance for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Derbi Mulhacen 125 running smoothly. Essential service parts involve sprockets. By using genuine parts, your Mulhacen 125 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Derbi Mulhacen 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2222 mm (87,06 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |