The Moto Guzzi California EV is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 73.00 HP (53,03 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
For longer journeys, the gas tank is a critical feature. The Moto Guzzi California EV is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, ensuring optimal range for your rides.
Preventative care is key to maintain your Moto Guzzi California EV in top condition. Essential service parts involve drive chains. Using quality components, your California EV can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi California EV Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - VB18 and the Rear Tyre size is 140/80 - VB17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 73.00 HP (53,03 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |