The Triumph Sprint ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important factor. The Triumph Sprint ST is equipped with a 19.50 litres (5,12 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing reliable performance during your journeys.
Preventative care is crucial to keep your Triumph Sprint ST running smoothly. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your Sprint ST will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Triumph Sprint ST Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.50 litres (5,12 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 207.0 kg (454,12 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |