The Moto Guzzi 1100 Sport Corsa is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Regular maintenance is necessary for ensuring your Moto Guzzi 1100 Sport Corsa running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your 1100 Sport Corsa can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 90.00 HP (65,37 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |