The Suzuki Djebel 250XC is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 29.50 HP (21,39 kW)) @ 8500 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key feature. The Suzuki Djebel 250XC is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, ensuring consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is essential to maintain your Suzuki Djebel 250XC performing at its best. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Djebel 250XC will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 29.50 HP (21,39 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |