The Honda CL 400 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 397.00 ccm (24,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 29.00 HP (21,09 kW)) @ 7000 RPM, 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Honda CL 400 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, giving reliable range on the road.
Preventative care is key for keeping your Honda CL 400 in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. Through proper maintenance, your CL 400 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CL 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/100 - 19 55P and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 61P so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 397.00 ccm (24,10 cubic inches) |
| Power: | 29.00 HP (21,09 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 34.00 Nm (3,48 kgf-m or 24,97 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |