The Yamaha XJ6 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55.8 kW, 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha XJ6 ABS is equipped with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, delivering reliable mileage for your rides.
Routine service is necessary to keep your Yamaha XJ6 ABS in top condition. Essential service parts consist of batteries. By using genuine parts, your XJ6 ABS will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ6 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55.8 kW |
| Torque: | 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |