The Kawasaki Ninja 250R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a critical consideration. The Kawasaki Ninja 250R features a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring consistent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your Kawasaki Ninja 250R operating reliably. Essential service parts include oil filters. With the right parts, your Ninja 250R will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja 250R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 130/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 24.54 Nm (2,49 kgf-m or 18,01 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 137.9 kg (302,48 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |