The Cagiva Mito 125 Oro is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW, 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical factor. The Cagiva Mito 125 Oro is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing reliable performance for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your Cagiva Mito 125 Oro in peak form. Common service items comprise oil filters. By using genuine parts, your Mito 125 Oro can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Cagiva Mito 125 Oro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/60 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1979 mm (77,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |