The CH Racing CH 510 Basic Big Wheels is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2.6 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential factor. The CH Racing CH 510 Basic Big Wheels comes with a 2.80 litres (0,74 gallons) fuel tank, giving excellent range for your rides.
Scheduled maintenance is important to keep your CH Racing CH 510 Basic Big Wheels performing at its best. Popular maintenance parts comprise clutch plates. With the right parts, your CH 510 Basic Big Wheels will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for CH Racing CH 510 Basic Big Wheels Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 14 and the Rear Tyre size is 3.00 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.80 litres (0,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 38.0 kg (83,38 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |