The MBK Booster NG is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) In-line six type of engine.
This engine has 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential feature. The MBK Booster NG features a 5.30 litres (1,39 gallons) fuel tank, giving excellent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is important for maintaining your MBK Booster NG in peak form. Popular maintenance parts comprise air filters. With regular servicing, your Booster NG can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for MBK Booster NG Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line six |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.62 HP (2,59 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.30 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 77.0 kg (168,95 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |