The Big Bear Choppers Athena 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important aspect. The Big Bear Choppers Athena 100 EFI comes with a 16.08 litres (4,23 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Big Bear Choppers Athena 100 EFI in top condition. Popular maintenance parts comprise batteries. With the right parts, your Athena 100 EFI will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Athena 100 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 300/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.08 litres (4,23 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2921 mm (114,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |