The Laverda Formula 650 is a 4 stroke, Sport bike with a 668.00 ccm (40,56 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial to maintain your Laverda Formula 650 operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. By using genuine parts, your Formula 650 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 668.00 ccm (40,56 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |