The Moto Guzzi Norge 1200 TL is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The Moto Guzzi Norge 1200 TL includes a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, providing reliable fuel economy on the road.
Preventative care is vital for keeping your Moto Guzzi Norge 1200 TL performing at its best. Frequently replaced components comprise fuel filters. Using quality components, your Norge 1200 TL will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Norge 1200 TL Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 88.50 HP (64,28 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 246.0 kg (539,59 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4 piston calipers. ABS. |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston calipers. ABS. |