The Tank Sports Vision 250 R3 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and a top speed of 112.7 km/h (69,65 mph)
Routine service is key for ensuring your Tank Sports Vision 250 R3 operating reliably. Essential service parts comprise oil filters. Using quality components, your Vision 250 R3 will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Vision 250 R3 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |