The Aprilia Atlantic 500 Sprint is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 460.00 ccm (27,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 36.87 HP (26,77 kW)) @ 7250 RPM, 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential aspect. The Aprilia Atlantic 500 Sprint includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, providing good mileage on the road.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Aprilia Atlantic 500 Sprint operating reliably. Regular replacement items comprise drive chains. With regular servicing, your Atlantic 500 Sprint can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Atlantic 500 Sprint Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (27,93 cubic inches) |
| Power: | 36.87 HP (26,77 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |