The Motorhispania RX 125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Motorhispania RX 125R is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, ensuring good range for your rides.
Scheduled maintenance is important for keeping your Motorhispania RX 125R operating reliably. Popular maintenance parts comprise air filters. With the right parts, your RX 125R can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania RX 125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Rear Brakes: | Single disc. Galfer Wave |