The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, offering consistent fuel economy on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic in peak form. Popular maintenance parts include air filters. With the right parts, your FLSTC Heritage Softail Classic will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTC Heritage Softail Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 119.19 Nm (12,14 kgf-m or 87,46 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 328.9 kg (721,38 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |