The Yamaha XV 535 DX Virago is a 4 stroke, Custom bike with a 535.00 ccm (32,49 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.00 HP (31,94 kW)) @ 7500 RPM, 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
When out on the road, the gas tank is a critical factor. The Yamaha XV 535 DX Virago comes with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial to maintain your Yamaha XV 535 DX Virago running smoothly. Frequently replaced components comprise sprockets. By using genuine parts, your XV 535 DX Virago can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 535.00 ccm (32,49 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (31,94 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 46.00 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |