The Kymco 150 Grand King is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 149.50 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.20 HP (8,86 kW)) @ 8500 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential for ensuring your Kymco 150 Grand King in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. With the right parts, your 150 Grand King will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco 150 Grand King Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 12.20 HP (8,86 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |