The Harley Davidson 1340 Softail Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 4900 RPM, 86.30 Nm (8,76 kgf-m or 63,38 ft.lbs) @ 2400 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial to keep your Harley Davidson 1340 Softail Custom in peak form. Frequently replaced components include brake pads. Using quality components, your 1340 Softail Custom can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 4900 RPM |
| Torque: | 86.30 Nm (8,76 kgf-m or 63,38 ft.lbs) @ 2400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 280.0 kg (614,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |