The American IronHorse LSC is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 110.00 HP (80.3 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The American IronHorse LSC features a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel delivery system, offering reliable performance for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your American IronHorse LSC operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your LSC will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for American IronHorse LSC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - H21 and the Rear Tyre size is 280/35 - V18 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1820.00 ccm (110,50 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (80.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 290.3 kg (636,80 pounds) |
| Length: | 2807 mm (109,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |