The Malaguti Madison 3 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical consideration. The Malaguti Madison 3 250 includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, ensuring excellent performance during your journeys.
Proper upkeep is key for maintaining your Malaguti Madison 3 250 running smoothly. Regular replacement items comprise sprockets. Through proper maintenance, your Madison 3 250 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Malaguti Madison 3 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 22.09 HP (16,02 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |