The Yamaha XV 1900 Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 98.69 HP (71,64 kW)) @ 4250 RPM, 167.80 Nm (17,01 kgf-m or 123,18 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The Yamaha XV 1900 Midnight Star includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, giving excellent fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is important to keep your Yamaha XV 1900 Midnight Star running smoothly. Popular maintenance parts comprise batteries. With regular servicing, your XV 1900 Midnight Star will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV 1900 Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - R18 and the Rear Tyre size is 190/60 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (112,56 cubic inches) |
| Power: | 98.69 HP (71,64 kW)) @ 4250 RPM |
| Torque: | 167.80 Nm (17,01 kgf-m or 123,18 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |