The Generic Trigger SM 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.69 HP (4,18 kW)) @ 7500 RPM, 5.37 Nm (0,50 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key consideration. The Generic Trigger SM 50 is equipped with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, delivering reliable mileage for your rides.
Regular maintenance is vital to maintain your Generic Trigger SM 50 operating reliably. Popular maintenance parts include brake pads. Through proper maintenance, your Trigger SM 50 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Generic Trigger SM 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 5.69 HP (4,18 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.37 Nm (0,50 kgf-m or 3,98 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |