The Yamaha Vity is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM, 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha Vity comes with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, providing reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Yamaha Vity performing at its best. Frequently replaced components involve oil filters. Through proper maintenance, your Vity will sustain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Vity Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.58 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |