The Triumph Tiger is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8900 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key consideration. The Triumph Tiger features a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, offering good fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is key for maintaining your Triumph Tiger in top condition. Essential service parts comprise air filters. Through proper maintenance, your Tiger can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph Tiger Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - V19 and the Rear Tyre size is 150/70 - V17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 8900 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |