The Kymco Dink Yager 50 AC is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Kymco Dink Yager 50 AC in peak form. Essential service parts involve brake pads. Through proper maintenance, your Dink Yager 50 AC can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco Dink Yager 50 AC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3,68 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |