The Moto Guzzi V11 Copa Italia is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Moto Guzzi V11 Copa Italia includes a 20.66 litres (5,43 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel management system, ensuring excellent efficiency during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Moto Guzzi V11 Copa Italia performing at its best. Frequently replaced components include oil filters. By using genuine parts, your V11 Copa Italia will continue to deliver reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi V11 Copa Italia Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 91.00 HP (66,07 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.66 litres (5,43 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 221.0 kg (484,76 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |