The Honda FES 125 Pantheon is a 2 stroke, Scooter bike with a 124.80 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Honda FES 125 Pantheon features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is important for keeping your Honda FES 125 Pantheon running smoothly. Regular replacement items comprise fuel filters. By using genuine parts, your FES 125 Pantheon will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda FES 125 Pantheon Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 145.0 kg (318,10 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |