The Kawasaki ZRX 1200 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1164.00 ccm (70,67 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8500 RPM, 112.00 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs and a top speed of 228.0 km/h (140,99 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The Kawasaki ZRX 1200 is equipped with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering efficient range for your rides.
Preventative care is essential for ensuring your Kawasaki ZRX 1200 in top condition. Common service items consist of oil filters. Through proper maintenance, your ZRX 1200 will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki ZRX 1200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1164.00 ccm (70,67 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 112.00 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 228.0 km/h (140,99 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |