The Sym Citycom 300i is a 4 stroke, Scooter bike with a 262.80 ccm (15,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.65 HP (15,02 kW)) @ 7000 RPM, 23.50 Nm (2,39 kgf-m or 17,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.0 km/h (79,10 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a critical factor. The Sym Citycom 300i is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, offering reliable fuel economy for your adventures.
Routine service is crucial to keep your Sym Citycom 300i in peak form. Frequently replaced components comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Citycom 300i will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 262.80 ccm (15,96 cubic inches) |
| Power: | 20.65 HP (15,02 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 23.50 Nm (2,39 kgf-m or 17,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.0 km/h (79,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |