The Suzuki GZ 250 Marauder is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM, 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Suzuki GZ 250 Marauder features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing optimal efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Suzuki GZ 250 Marauder in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your GZ 250 Marauder will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 19.00 Nm (1,89 kgf-m or 13,93 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 136.0 kg (298,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |