The Triumph T100 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 790.00 ccm (47,97 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Triumph T100 features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, giving excellent range on the road.
Routine service is vital for keeping your Triumph T100 performing at its best. Regular replacement items comprise batteries. Through proper maintenance, your T100 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 790.00 ccm (47,97 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |