The DB Motors Pirat 50 LC is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (8.0 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The DB Motors Pirat 50 LC is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency on the road.
Regular maintenance is vital for keeping your DB Motors Pirat 50 LC running smoothly. Frequently replaced components comprise brake pads. Using quality components, your Pirat 50 LC will sustain great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (8.0 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 44.0 kg (96,52 pounds) |
| Length: | 1485 mm (58,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |