The Honda CBR 600 F3 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 12000 RPM, 61.80 Nm (6,27 kgf-m or 45,37 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is essential for maintaining your Honda CBR 600 F3 operating reliably. Popular maintenance parts include brake pads. With the right parts, your CBR 600 F3 can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 61.80 Nm (6,27 kgf-m or 45,37 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |