The Sachs B 805 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6000 RPM, 71.10 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Sachs B 805 includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring consistent range for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Sachs B 805 operating reliably. Essential service parts consist of drive chains. With the right parts, your B 805 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 57.00 HP (41,39 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 71.10 Nm (7,16 kgf-m or 52,14 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 209.0 kg (458,50 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |