The Tank Sports Vision Topline Khaos is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 15.80 HP (11.5 kW and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For daily commuting, the tank size is an essential feature. The Tank Sports Vision Topline Khaos includes a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Tank Sports Vision Topline Khaos performing at its best. Common service items comprise spark plugs. With the right parts, your Vision Topline Khaos can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Vision Topline Khaos Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 15.80 HP (11.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.2 kg (241,79 pounds) |
| Length: | 2079 mm (81,39 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |