The Yamaha XT125R is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM, 10.10 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Yamaha XT125R is fitted with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel injection system, ensuring optimal range on the road.
Routine service is essential to keep your Yamaha XT125R in peak form. Common service items involve oil filters. By using genuine parts, your XT125R can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - S21 and the Rear Tyre size is 120/80 - S18 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7,06 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.10 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |