The Kawasaki G3SS is a 2 stroke, Classic bike with a 89.00 ccm (5,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.50 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM, 0.98 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Kawasaki G3SS comes with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and employs a Rotary valves fuel management system, offering consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Kawasaki G3SS running smoothly. Essential service parts consist of air filters. With regular servicing, your G3SS can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki G3SS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 89.00 ccm (5,40 cubic inches) |
| Power: | 10.50 HP (7,66 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 0.98 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Rotary valves |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1972 |
| Weight: | 83.0 kg (182,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |