The Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70.5 kW, 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS is equipped with a 19.40 litres (5,10 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, giving good range for your adventures.
Proper upkeep is important to maintain your Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS running smoothly. Essential service parts involve air filters. With the right parts, your FZ6 Fazer S2 ABS will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70.5 kW |
| Torque: | 63.10 Nm (6,37 kgf-m or 46,27 ft.lbs) @ 6440 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.40 litres (5,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | 2095 mm (82,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |