The AJP PR4 125 Trial is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10.8 kW and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The AJP PR4 125 Trial comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, ensuring good efficiency for your rides.
Preventative care is necessary to maintain your AJP PR4 125 Trial performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With the right parts, your PR4 125 Trial will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for AJP PR4 125 Trial Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |