The MuZ Baghira is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW, 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs and a top speed of 165.0 km/h (101,99 mph)
Regular maintenance is necessary for keeping your MuZ Baghira in top condition. Frequently replaced components comprise clutch plates. With the right parts, your Baghira can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 165.0 km/h (101,99 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |